Finanse to atrakcyjna ścieżka zawodowa dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły wyższej po zdaniu matury. Wysokie zarobki oraz prestiżowe stanowiska przyciągają ich na kierunki związane z rachunkowością, bankowością i ekonomią. Ich absolwenci mogą podjąć pracę zarówno na wysokich stanowiskach w administracji publicznej, jak i w spółkach prywatnych.Jeśli i Ty rozważasz pracę w branży finansowej w przyszłości, sprawdź, na które uczelnie warto iść, by spełnić swoje marzenia.
Pierwszym rodzajem szkół, który rozważają maturzyści zainteresowani finansami, są uniwersytety ekonomiczne. Publiczne i prywatne uczelnie ekonomiczne nauczają różnych kierunków związanych z finansami, dlatego dają możliwość rozwijania przyszłej kariery na wiele sposobów. Korzystając z ich oferty edukacyjnej, absolwenci szkół średnich mogą zdecydować się m.in. na:
finanse i rachunkowość,
analitykę gospodarczą,
podatki i prawo podatkowe,
ekonomię biznesu,
zarządzanie nieruchomościami,
e-biznes.
Zróżnicowanie kierunków sprawia, że studenci mogą przygotować się do pracy zarówno w administracji publicznej, np. w urzędzie skarbowym, jak i do podjęcia zatrudnienia w działach finansowych w dużych firmach. Dzięki temu mają duże szanse na uzyskanie stanowiska, na którym im zależy i osiągnięcie satysfakcjonującego sukcesu zawodowego.
W zależności od wybranego wydziału na Uniwersytecie ekonomicznym, poznasz inne zagadnienia i zyskasz odmienne kompetencje. Pamiętaj, żeby przed złożeniem dokumentów i rozpoczęciem rekrutacji sprawdzić, na jakie przedmioty będziesz uczęszczać. Nie na każdym kierunku dowiesz się np., czym jest cfd i jak zarządzać portfelem inwestycyjnym.
Dla studentów pasjonujących się finansami dostępne są także kierunki oferowane przez uczelnie specjalizujące się w informatyce i analizie danych. Oprogramowanie takie jak Power BI, czy też MES ma coraz większe znaczenie nie tylko w obszarze produkcji, ale i finansów. Umiejętność sprawnego posługiwania się narzędziami tego typu sprawia, że absolwent kierunków informatycznych i analityki danych może z powodzeniem znaleźć pracę w banku lub korporacji.
Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej prac związanych z rachunkowością i księgowością jest wykonywanych automatycznie. Znajomość działania sieci neuronowych, sztucznej inteligencji i analizowania danych pozyskiwanych przez narzędzia AI z pewnością przyda się w przyszłości.Dzięki niej student zyskuje przewagę nad pracownikami, którzy nie potrafią wykorzystywać technologii w celu zwiększenia swojej produktywności. Ponadto absolwenci mogą tworzyć różne aplikacje, które pozwolą skuteczniej zarządzać finansami firmy lub kontem osobistym klienta.
Kierunki odpowiednie dla osób zainteresowanych pracą w branży finansowej lub bankowej są otwierane również na politechnikach. Uczenie oferują głównie kierunki typowo techniczne, jednak niektóre wydziały zajmują się także zarządzaniem, w tym zarządzaniem finansami. Ich ukończenie daje możliwość podjęcia zatrudnienia w działach księgowości, marketingu i sprzedaży, a także w bankach i administracji publicznej.
Co ważne, kierunki związane z finansami na politechnikach z reguły dobrze odpowiadają na oczekiwania studentów, którzy w przyszłości nie chcą zajmować się bezpośrednią obsługą klienta np. oferowaniem kredytów i innych produktów bankowych. Umiejętności techniczne umożliwiają zajmowanie się analizą danych, wsparciem aplikacji i innymi pracami, które wpływają na funkcjonowanie firm i banków od wewnątrz. Dzięki temu w branży finansowej odnajdzie się nawet introwertyk, który chce pracować poza działem sprzedaży i bez codziennego kontaktowania się z nieznajomymi osobami.