aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store

Zeszyty od IPN dla pierwszoklasistów w całej Polsce

Mój pierwszy zeszyt
informacje: dla ucznia

Szanowni Państwo
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości Instytut Pamięci Narodowej przygotował niespodziankę dla wszystkich pierwszoklasistów w całym kraju, którzy w poniedziałek, 3 września 2018 r., rozpoczną swoją edukacyjną ścieżkę. Każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma specjalny zeszyt i ołówek z graficznymi motywami nawiązującymi do pięknego jubileuszu odrodzenia się Ojczyzny.

Przedstawiciele Instytutu odwiedzą 3 września kilkadziesiąt szkół w Polsce, w których odbędą się akademie inaugurujące nowy rok szkolny 2018/2019. Najmłodsi otrzymają przygotowane przez IPN zeszyty i ołówki, a pozostali uczniowie biorący udział w uroczystościach – zestawy innych edukacyjnych upominków. Do 11 listopada 2018 r. każdy z kilkuset tysięcy uczniów pierwszych klas w kilkunastu tysiącach szkół podstawowych w całym kraju zostanie wyposażony w niepodległościowy pakiet edukacyjny IPN.

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli uwzględnią Państwo opisane poniżej wydarzenia w swoich planach redakcyjnych i zechcą zapewnić im obsługę medialną.

Prezes IPN w Stróży

Prezes IPN dr Jarosław Szarek weźmie udział w uroczystości, która odbędzie się 3 września w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży (gmina Dobra, powiat limanowski, województwo małopolskie, początek o godz. 8.00). Oprócz edukacyjnych upominków dla uczniów przekaże placówce w Stróży flagę narodową od prezydenta Andrzeja Dudy.

Wybór małej szkoły w niewielkiej miejscowości nie jest przypadkowy przynajmniej z dwóch powodów. To tutaj 9 grudnia 2017 r. oficjalnie zainaugurowano obchody stulecia odzyskania niepodległości, a w uroczystościach uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes IPN dr Jarosław Szarek i minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jeszcze ważniejszym powodem uhonorowania małej beskidzkiej wioski jest chlubna karta jaką zapisano tutaj na początku XX wieku. W 1913 r., z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, w Stróży powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich. Ukończyło ją wielu wybitnych Polaków, a wykładowcą był sam Józef Piłsudski.

W 1933 r. na ścianie budynku Szkoły Oficerskiej w Stróży odsłonięto tablicę poświęconą Strzelcom Marszałka Piłsudskiego. To właśnie przed nią 9 grudnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty. W historycznym obiekcie mieści się obecnie szkoła podstawowa, a podczas grudniowych uroczystości, staraniem IPN, odsłonięto nowa tablicę, upamiętniającą powstanie szkoły, zasłużonej dla sprawy niepodległości.

3 września 2018 r. w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2018/2019, oprócz prezesa IPN, weźmie udział zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń, wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, dyrektorzy szkół zlokalizowanych w gminie Dobra oraz uczniowie oraz nauczyciele szkoły w Stróży. Honory gospodarza pełnić będzie dyrektor placówki Dorota Spyrka.

Przedstawiciele Instytutu będą na uroczystościach inaugurujących rok szkolny w Krakowie i kilku małopolskich miastach

Tak jak w całym kraju, także w Małopolsce, wszyscy uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymają w prezencie od IPN niepodległościowe pakiety edukacyjne, w tym specjalny zeszyt i ołówek z graficznymi motywami nawiązującymi do pięknego jubileuszu stulecia odrodzenia się Ojczyzny. Do 11 listopada 2018 r. nasze upominki dotrą do każdego z kilkuset tysięcy uczniów pierwszych klas w kilkunastu tysiącach szkół podstawowych w całym kraju.

Oto placówki, które 3 września 2018 r. – w pierwszym dniu nowego roku szkolnego, odwiedzą reprezentanci Oddziału IPN w Krakowie:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego (ul. Spasowskiego 8 w Krakowie, początek uroczystości o godz. 10.45)
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej (ul. Orkana 17 w Nowym Targu, godz. 12)
  • Szkoła Podstawowa nr 21 im. Jana Pawła II (ul. Rokitniańczyków 26 w Nowym Sączu, godz. 9)
  • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Orląt Lwowskich (ul. Dąbrowska 6 w Tarnowie, godz. 10.30)

 

Pozdrawiam
Janusz Ślęzak
asystent prasowy Oddziału IPN w Krakowie
źródło: MEN, CKE
, portale edukacyjne
Polityka Prywatności